Sürmeli Köyünde 3. Yöresel Ot Yemekleri Festivali Başladı

Sürmeli Köyünde 3. Yöresel Ot Yemekleri Festivali Başladı

 

Samsun Turizmciler Derneği'nin öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Samsun Turizm Altyapısı Birliği'nin katkılarıyla düzenlenen 3. Yöresel Ot Yemekleri Festivali başladı.

Festivalde konuşan Samsun Turizm Derneği Başkanı, Dilek Genç, ‘’bu yıl 3.cü sünü gerçekleştirdiğimiz ‘Ot Yemekleri Festivali’de Sürmeli köyündeyiz festival 5 gün sürecek ve çeşitli etkinliklerle devam edip Pazar günü ‘Ayvacık’ gezimiz ile son bulacak. Festivalin bugün ilk günü, ilk günde ‘Doğada fotoğraf çekme teknikleri ve en çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması ile devam edecek akşam 16.00’da ise festivalin ilk günü sonlanacak. Dünya’da yenilebilen otların % 15’i Türkiye’de, Türkiye’de yenilebilir otların % 70’i ise Samsun’da buda ortalama 1883 ot yapıyor. Bugün Sürmeli Köyündeki yenilebilir ot çeşitlerini araştıracağız, yarın ise Yörükler Köyü’nde yenilebilir ot çeşitlerini araştırıp dereceye girenlere ödüllerini vereceğiz’ dedi.

Festivalin ilk günü yenilebilir ot toplama yarışması ve doğada fotoğraf çekme teknikleri ile devam etti. Yöresel ot yemekleri festivali 5 gün serecek Pazar günü ise yapılan etkinliklerle festival son bulacak.


Haber:   Murat Sonkaynar
              Emre Şahinol

Reklam

Haber Resimleri

Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.