BU ÇİFTLİKTE ÇOK NADİR TAVUKLAR VAR

BU ÇİFTLİKTE ÇOK NADİR TAVUKLAR VAR

 


Samsun’un Alaçam ilçesinde hobi olarak tavuk yetiştiriciliğine başlayan iki girişimci besledikleri tavukların yumurtasını satmaya başladılar, talebi karşılayamıyorlar.

Turgay Baş ve Makine Mühendisi Samet Kır Hobi olarak başladıkları işte ilerleyerek 22 ırk kanatlı hayvana sahip oldular, şuan da besledikleri kanatlı hayvanların yumurtalarını satarak gelir elde ediyorlar.

Alaçam ilçesinin Bekiroğlu mahallesinde 10 yıl önce makine mühendisi Samet Kır ve arkadaşı Turgay Baş bu işe hobi olarak başladıklarını belirterek, Salman Kanatlı köy tavuğu ile işe başladıklarını belirttiler. Şimdi ise yumurta ticaretine ardından da süs tavukçuluğu işine giren Samet Kır ve ortağı, siparişler şu an umduğumuzdan iyi gidiyor. Bugün kümeslerinde 22 ayrı ırkta 120’e yakın süs tavuğu, horoz, Altını Süsün, Kınalı Keklik, Bıldırcın, bulunan Kır, bazı cins ırk tavuklarını 2 bin TL’den satıyoruz. Şu an Nisan Ayı da olmak üzere yumurta satışlarımız dolu. Yurt için de, Mersin, Tokat, Kayseri, Sakarya, Kastanbolu, Sinop, Rize Trabzon, Batman ve Şanlı Urfa ‘daki müşterilerimize özel yumurtaları viyol paketi için de gönderiyoruz. Yurt dışına ise İngiltere ve Almanya’daki tanıdık müşterilerimize gönderiyoruz. Günde 120 süslü cins tavuğumuzdan 100 yumurta alıyoruz. Türkiye de ırkı olmayan hayvanları yurt dışından yumurtasını alarak kuluçka makinasında çıkartıp yetiştiriyoruz’ dediler.

“Dünya şampiyonu süslü tavuığun ırklarını ilçemize tanıtıyoruz.”

Samet Kırşuan Dünya’da ve Ülkemizde en çok tutulan Süslü Cins Tavukları ise ilk beş olarak Susexs, Auturulorp, Bresse, Mayandet, Brahma ve Orpigten tutuluyor. Ülkemiz ’de Yumurta bakımından Susexs, Austurulorp ve Bresse tutuluyor diyerek,

Dünya Yumurtalama Şampiyonu olan Alman Austurulorp ve Fansız Bresse Etinin Kırmız renkte olması ve ayaklarının da mor olmasıyla dikkat çeken süslü ırk cinslerimizdendir. Kendisi ve Yumurtası pahalı süslü cins ırkımız olan Sarı Siyah Mayandaten (Myandatte) fiyatı 2 bin TL, Yumurtası ise tanesi 50 TL’den alıcı buluyor. Bu Ülkemiz de Tavuk’un ana Vatanı Amerika olup, et ve yumurta amaçlı olarak yetiştiriliyor. Yıl da yaklaşık 100 – 200 arası yumurta veriyor, horozlar da ağırlığı 4 kg, tavuklar da ise 3 kg ağırlığıyla dikkat çekiyor. Bu süslü cins ırklarımız yaklaşık bakımına göre ömürleri 8 ile 9 yıl oluyor.

SÜSLÜ CİNS IRK TAVUKLARIN FİYATI 100 İLE 2 BİN LİRA ARASINDA

Kümeslerinde 22 ayrı ırk ve 120’e yakın çeşit süs tavuğu ve horoz bulunan Kır kuluçkalık yumurtalarının 10 ile 50 TL arasında satıldığını, canlı tavuk ve horozların ise cins ve ırklarına göre; 100 TL,ve 2 bin TL arasında sattıldığını dile getirdi.

“Amacımız Kaliteli İyi Irk Yetiştirmek”

Son yıllarda süs tavuğuna ilginin arttığını ifade eden Kır , “Bugün sanatçılardan iş adamlarına, milletvekillerinden bürokratına kadar birçok kişi bu süs tavuklarına ilgi ve alaka duyuyor. Kümesimizde ana ırkları yurt dışı olan ve en çok tutulan ırk ve çeşitlerinden şuanda 120’e yakın kanatlı ırk cins hayvanımız var. Bunların birçoğunu yurt dışından getirttik. Burada özel yetiştiriyoruz. Bu tavuklardan elde ettiğimiz kuluçkalık yumurtalarını satıyoruz. Yine canlı satışlarımız da var. Buna ilgi duyan insanlar bizi sosyal medya üzerinden buluyorlar. Tabi bunların pazar, müzayedeleri de oluyor, amacımız ileride daha büyük bir çiftlik kurarak, dünyanın en iyi ırk tavuklarını burada yetiştirmek olacaktır.” dedi.

Reklam

Haber Resimleri

Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.