Bafra’da Kutlu Doğum Haftası Kutlandı

Bafra’da Kutlu Doğum Haftası Kutlandı

 


Samsun’un Bafra ilçesinde ‘Kutlu Doğum’ haftası kapsamında Bafra Müftülük konferans salonunda bir etkinlik düzenlendi.
Kutlu doğum haftası etkinliği saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından başlayan program Mimar Sinan Cami İmam Hatibi Ahmet Ali Okuş’un Kuran-ı Kerim okuması ile devam etti.

Kuran-I Kerim’in okunmasının ardından Bafra Müftü vekili Şafak Çatal açılış konuşmasında, ‘Peygamberimiz, Mekke’de temelini attığı güven toplumunu, Medine’de tesis etmiştir. Birbirleriyle savaşmaktan yılmayan, gözünü kırpmadan birbirinin canına kıyanlardan oluşan güvenden yoksun bir toplumu, birbirlerinin saygınlığını kendi saygınlığı, birbirlerinin yaşama hakkını kendi yaşama hakkı gören örnek bir toplum haline getirmiştir.

 Yesrib’i, medeniyet merkezi olan Medine’ye; bilgi, hikmet, adalet, güven ve kardeşlik yurduna dönüştürmüştür diyen Çatal şu şekilde devam etti, Peygamber Efendimizin Medine’de inşa ettiği toplum modeli, sadece Müslümanlar için değil, aynı zamanda farklı inanç mensupları için de bir huzur ve güven kaynağı olmuştur. Zira tarih boyunca Müslümanlar, sadece kendi yurtlarında barış ve sükûneti sağlamakla kalmamış, aynı zamanda yeryüzünü selam ve emân yurdu hâline getirmek üzere beldeleri, kıtaları ve denizleri aşmışlar, insanlığa örnek medeniyetler takdim etmişlerdir’ dedi.

Müftü vekilin konuşmasının ardından “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” sinevizyon gösterisinden sonra, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Şükrü Özbuğday tarafından ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ başlıklı konferans verildi.

Programın sonunda, etkinliğe katılan kadın hafızlara, hocalara gül takdim edildi.


Haber: Murat Sonkaynar
            Emre Şahinol

Reklam

Haber Resimleri

Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.