Bafra Ovasında Çeltik Ekim Günü Kutlandı

Bafra Ovasında Çeltik Ekim Günü Kutlandı

 

Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Örencik Mahallesi’nde düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra başladı.

Törende konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bafra ilçemiz, tarımı usulüne uygun yapan, tarıma hakkını veren özellikle tarım arazilerini en iyi şekilde kullanan bir ilçemiz ve ilçelerimizin başında geldiğini vurguladı.

Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun’umuzu çevreleyen doğusunda ve batısında iki kıymetli ovamız var. bu ovamızın birisi Çarşamba ovası diğeri ise Bafra ovası. Bafra ovasını Kızılırmak beliyor, Çarşamba ovasını Yeşilırmak besliyor. Tabi Kızılırmak denince aklıma kızıldereliler geliyor, kızılderelilerin bir lafı var o aklıma geliyor diyor ki, ‘siz tabiatı çevreyi kirlettikten sonra, kazandığınız dolarlarla karnınızın doymacağını görürsünüz’

Ben çeltiğin ne kadar zor bir tarım üretiminin olduğunu bilen bir insanım. Dolayısıyla bu bataklığın, çamurun suyla, toprakla, balçıkla mücadele etmesi hakikatten bu alın terinin ne kadar kıymetli olduğunu ortaya çıkaryor. Tabi çeltiği yetiştirirken tüm dünya da gıda ihtiyacının arttığı, bazı kavimlerin açlıkla mücadele ettiği ortamda, bizim daha sağlıklı daha verimli bir ürün üretmemiz gerekiyor. Tarımsal ilaç kullandığımızda daha dikkatli kullansak daha iyi olur. Çünkü çeltik zirai ilaçları aldığında bünyesine bu ilaçları sızdırmadığı almadığı daha temiz kaldığını söylediler. Ben tabi çektik her ne kadar pirince dönüşünceye kadar biz sularını kirletiyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızı uyarırsak daha isabetli bir karar vermis oluruz diye düşünüyorum’ dedi.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ise, ‘Çeltik ekimi geçen yıla oranla 60 bin dekar alan daha fazla ekildi, inşallah bu yıl verimimiz daha fazla olur çiftçimizin yüzü güler bizlerde rahat bir nefes alırız’ dedi.

Konuşmaların ardından Hasan Çakın Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin düzenlediği yöresel kıyafetler defilesi, sunuldu defileden sonra Bafra pirincine yönelik düzenlenen en iyi pilav yapma yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törenin sonunda Samsun Valisi İbrahim şahin, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ekim için hazırlanan çeltik tohumlarını sulak Alana bıraktılar.


Haber:   Murat Sonkaynar
              Emre Şahinol

Reklam

Haber Resimleri

Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.