19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

 

Samsun'un Bafra İlçesin de 19 Ekim Muhtarlar Günü etkinliği dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Şehitler Yeni Kent Meydanı’nda yapılan törenle gerçekleştirildi.
Bafra da 15 Temmuz Demokrasi Şehitler Yeni Kent Meydanı’nda 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle düzenlenen törende, ilk olarak Bafra Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Nayır tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.
Bafra Belediyesi ve Bafra Kaymakamlığı tarafından Alparslan Türkeş Parkı Sosyal Tesisi Toplantı Salonun da muhtarlar adına yemek tertip edildi. 
Yemekte konuşma yapan Bafra Muhtarlar Dernek Başkanı Salih Zeki Nayır, törende yaptığı konuşmada; "19 Ekim'i özel gün olarak yani Muhtarlar Günü olarak ilan eden Cumhurbaşkanımıza ve Gazi Meclisimize teşekkür ederim. Bu anlamlı günde bir arada olmaktan mutlu olduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenli olarak muhtarlarımızı ağırlayarak, onların görüşlerini ve isteklerini dinleyip, demokrasimizin bu en eski ve köklü kurumun temsilcilerine hak ettiği değeri göstermektedir. “Gerek Milleti, gerekse devleti temsil etme gibi önemli bir görevi yürüten muhtarların 19 Ekim Muhtarlar gününü kutlarım. Muhtarlar demokrasimizin temel taşıdır. Tarihte seçimle yönetime gelen ilk yöneticilerin muhtarlar olduğunu söylemek istiyorum. Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil etmekteyiz. İlçemizin birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan bir yer olduğunu, bunda da muhtarların rolünün çok büyük olduğunu söylemek istiyorum" Bu bağlam da muhtarımızın gününü kutlarım" dedi.
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise; Muhtarlar bizler için vatandaşlarımızla aramızdaki önemli bir köprü vazifesi görüyor. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlarımıza verdiği özel önemin akabinde 19 Ekim 2015 tarihinde hükümetimiz yayınladığı bir genelge ile “19 Ekim Muhtarlar Günü” muhtarlarımıza özel gün olarak kabul edilmiştir. Muhtarlar Günü, muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla ilan edilmiş olup,  bu yerel demokrasimize, katılımcılığa ve muhtarlarımıza verilmiş özel bir gündür. Muhtarlarımız vatandaşlarımıza günün 24 saati ve yılın 365 günü hizmet etmektedir. Kamu kuruluşlarımız ve tüm yerel yönetim kademeleri ile koordine ve işbirliği içinde insanlarımıza mahallerine hizmet getirmek için çalışmaktadırlar. Muhtarlık müessesesi yerel demokrasinin en eski ve önemli bir örneği olarak 1829'dan bu yana kesintisiz faaliyetlerini sürdürmektedir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı ve koordine bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasına da büyük katkılar yapmaktadır. Muhtarlarımız hizmetlerin sağlıklı yapılmasında bizlere her zaman yardımcı olmaktadır. Belediye olarak Muhtarlarımızla iş birliği içinde koordine şekil de çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bundan sonrada sürdürmeye devam edeceğiz. Ne eksiklikleri, neye ihtiyaçları varsa muhtarlarımızın her zaman Belediye olarak yanlarında olduk olmaya devam edeceğiz. Bafra Belediye başkanı Hamit Kılıç, son olarak geçmişten bugüne kadar görev yapmış tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü en içten dileklerimle kutluyor, aramızdan ayrılan muhtarlarımıza Allah’tan rahmet yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum.”
YEREL YÖNETİMLERİN İLK DURAĞI MUHTARLARIMIZDIR
Muhtarların yerel yönetimlerdeki önemini  vurgulayan Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı,; Muhtarlara seslenerek sizler nasıl bir işi çözmek için bize geliyor biran önce çözülsün istiyorsanız inanın bizlerde o işin çözülmesini en az sizler kadar istiyoruz ve çözülmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yerel yönetimlerin ilk durağının muhtarlar olduğunu hatırlatan Kırcalı, aslında çok önemli işler yapıyorsunuz bizim ulaşamadığımız yerlere ulaşıp orada ki sorunlara çözüm buluyor ve sorunları hallediyorsunuz. Ben partim adına sizlerin gününü kutlar hayatınızda başarılar dilerim" dedi. 
Bafra ilçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen törene tüm mahalle muhtarlarının yanı sıra Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Nayır katıldı.
Konuşmaların ardından program yapılan ikramlarla son buldu.
Reklam

Haber Resimleri

Copyright © 2012 Bafra TV. Bütün Hakları Gizlidir.